Wirtualna asystentka to niezależny pracownik, który pomaga w pracach administracyjnych, rozwoju firmy, w prowadzeniu mediów społecznościowych oraz innych zadaniach. Wirtualna asystentka pracuje zdalnie, często z domowego biura, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby w tym czasie podróżować po całym świecie. Jedyne o czym musi pamiętać to laptop i dostęp do Internetu.

Jak to się wszystko zaczęło?

W XIX wieku technologia rozwija się w błyskawicznym tempie, do tego stopnia, że w 1994 roku daje początek Internetowi. Ta ewolucja oznacza narodziny wirtualnej branży i wirtualnej asystentki. A wszystko zaczęło się w 1996 roku kiedy Thomas Leonard, Life Coach odbył rozmowę telefoniczną z Anastacią Brice. Podczas rozmowy Leonard wypowiedział termin „virtual assistance” – wirtualna pomoc, co zaowocowało pomysłem Brice na nowy biznes. Rok po rozmowie telefonicznej, w 1997 roku Anastacia zakłada pierwszą wirtualną firmę asystencką „AssistU”. W tym właśnie czasie pojęcie wirtualna asystentka zostaje publicznie nazwane zawodem.

Czy wirtualna asystentka to tak naprawdę znany zawód?

Pomimo dynamicznie rozwijającego się rynku online określenie wirtualna asystentka nadal nie jest popularne. Sama przyznam, że termin ten poznałam niedawno i ciekawość tego zawodu pochłonęła mnie całkowicie. Do dnia dzisiejszego spotykam wiele osób, które nigdy nie słyszały o wirtualnym wsparciu biznesu.

Wirtualne obowiązki nie ograniczają się jedynie do pracy biurowej. Zawód wirtualnej asystentki to nieograniczone możliwości, praca połączona z pasją oraz chęć zdobywania coraz lepszych umiejętności. Wirtualna pomoc potrafi przede wszystkim wykorzystać nowoczesne technologie oraz odpowiednie narzędzia online do pracy. Obecność Internetu wraz z oprogramowaniem do udostępniania dokumentów, coraz nowsze aplikacje biznesowe ułatwiają pracę zdalną, a firmom funkcjonowanie. Dlatego też zakres wirtualnego wsparcia jest bardzo rozbudowany.

Wirtualne asystentki najczęściej specjalizują się w konkretnych zadaniach i wykonują obowiązki wg. kompetencji, ciągle się rozwijając. Kiedy jedna wirtualna asystentka będzie mistrzem copywritingu, druga może świetnie sprawdzać się w tworzeniu grafik czy też prowadzeniu mediów społecznościowych. Każde umiejętności są wyjątkowe i nietuzinkowe, które pomagają i wspierają biznes online.

Oto kilka zadań, w których specjalizuje się wirtualna asystentka:

  • prowadzenie kalendarza
  • obsługa skrzynki mailowej
  • prowadzenie profili w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Linkedin)
  • przygotowywanie grafik
  • research informacji
  • copywriting
  • montaż filmów video
  • aktualizacja i prowadzenie strony internetowej
  • obsługa sklepu internetowego
  • przygotowywanie i wysyłka newsletter
  • oraz wiele innych.

Niewątpliwie wirtualne wsparcie biznesu to niezawodna pomoc online, która odciąży od natłoku obowiązków. Dzięki zdalnemu wsparciu odzyskasz czas, który możesz poświęcić na rozwój firmy lub sprawy osobiste.

Jeśli nadal zastanawiasz się jak wirtualna asystentka może pomóc Ci w codziennych działaniach, skontaktuj się ze mną. Z chęcią odpowiem na wszystkie pytania i rozwieje Twoje wątpliwości. Zapraszam do kontaktu