Co jest kluczem do zdrowego i szczęśliwego życia?
Według japońskiej filozofii to odnaleźć swoje IKIGAI, czyli powód dla którego chce nam się żyć.

Ta filozofia prostego i jednocześnie szczęśliwego życia powstała na japońskiej wyspie Okinawa, gdzie notuje się najwyższą średnią wieku na świecie.

IKIGAI obejmuje kilka obszarów naszego życia:

 • To co kochasz (pasja i misja)
 • To w czym jesteś dobry (pasja i zawód)
 • To za co mogą Ci zapłacić (zawód i powołanie)
 • To czego potrzebuje świat (misja i powołanie)

Wydaje się proste i oczywiste? Nie dla każdego. Niektórzy je odkryli, inni natomiast nadal poszukują. Czy w ogóle warto? Odnalezienie sensu życiu w sferze nie tylko osobistej ale i zawodowej pozwoli nami poczuć wolność i osiągnąć wewnętrzny spokój. Często przez większość naszego życia pędzimy, nie oglądając się za siebie, nie dostrzegając świata i ludzi. Goni nas czas, praca, pieniądz. A gdzie w całym tym zgiełku jesteśmy ‘my’? Warto zatrzymać się i zobaczyć więcej, dostrzec radość w małych rzeczach, czerpać przyjemność z każdej chwili. Osiąganie celów nie jest najważniejsze, ale proces ich zdobywania.

Warto małymi krokami wdrażać zasady IKIGAI aby poczuć satysfakcje z życia:

 1. Bądź zawsze aktywny, nigdy się nie zatrzymuj
 2. Traktuj życie ze spokojem
 3. Nigdy nie jedz do syta
 4. Otaczaj się ludźmi dobrymi dla Ciebie, osobami, które dobrze Ci życzą, dobrymi przyjaciółmi
 5. Zadbaj o formę, ruszaj się, biegaj, nie zapominaj o drobnym nawet ruchu każdego dnia
 6. Uśmiechaj się 
 7. Bądź blisko natury
 8. Praktykuj wyrażanie wdzięczności
 9. Celebruj każdą chwilę
 10. Podążaj za swoją pasją, talentem, za swoim Ikigai

Ikigai to ośrodek wszystkich naszych czynności, to małe i duże przyjemności, to nasza praca i nasz rozwój. Znalezienie swojego ikigai pozwala nam na przeżywanie i dostrzeganie pięknych, drobnych momentów. Odnajdujemy sens życia co skutkuje pozytywnym nastawieniem. Odkrywamy spokój i radość co przekłada się na nasze zdrowie, styl życia, potrafimy docenić codzienność i znaleźć równowagę. To jak będziemy żyć zależy od nas samych, ale często to jak żyjemy wpływa na naszych bliskich. Warto odnaleźć swoje ikigai, podążać za nim i ciągle go udoskonalać. Pamiętajmy, że nie polega to na ciągłym szczęściu ale na umiejętności odnalezienia radości nawet w chwilach zwątpienia. Przekonajmy się jak poprawi się nasze zdrowie i szczęście jak spróbujemy wprowadzić do naszego życia chociaż jedną, dwie zasady. Nic nas nie ogranicza, jedynie my sami.

Nie pytaj czego świat potrzebuje. Pytaj co czyni cię pełnym życia i rób to. Ponieważ tym, czego świat potrzebuje, to ludzie pełni życia’ – Howard Thurman